Zobacz


Jeżeli chcesz otrzymywać informację o naszych ofertach promocyjnych zapisz się do listy mailingowej:

Twój e-mail:

Okolica

Busko-Zdrój
Miejscowość w województwie świętokrzyskim, ok. 50 km od Kielc i 80 km od Krakowa. Jest to średniej wielkości uzdrowisko położone na wysokości 220-250 m n.p.m. na terenie malowniczej Niecki Nidziańskiej, na południowych zboczach Garbu Pińczowskiego.
Klimat uzdrowiska typowo nizinny, o cechach kontynentalnych, z największą liczbą dni słonecznych w roku. W okolicach liczne rezerwaty i pomniki przyrody, szlaki turystyczne, a w uzdrowisku pięknie utrzymany park zdrojowy założony w XIX w. o pow. 16 ha, a obecnie znacznie rozbudowany i powiększony.
Na terenie miasta  baza sportowo-rekreacyjna: korty tenisowe, baseny, ścieżki zdrowia, boiska sportowe
Wolny czas można spędzić nad zalewem w Radzanowie oddalonym od naszego obiektu około 1 kilometra. Można tam dojechać drogą rowerową.
Miłośnikom aktywnego wypoczynku proponujemy oznakowane  piesze i rowerowe  szlaki turystyczne. Można na nich zobaczyć kras gipsowy, jaskinie, podziemne jeziorka, roślinność stepową oraz urokliwe drewniane kościoły. Wypożyczamy rowery oraz kijki do Nordic Walking.

Miejsca, które warto zobaczyć .

Zamek w Chęcinach (około 40 km)

Zamek Królewski wybudowany na jednym z najwyższych wzniesień, skalistym wzgórzu dewońskim (367m.n.p.m.) został wzniesionyokoło 1300r, a następnie rozbudowany w XVw. Podzielony na dwie części: zamek właściwy z dwiema charakterystycznymi, cylindrycznymi wieżami z kamienia oraz zamek niższy pełniący funkcje gospodarcze. Zamek pełnił różne funkcje: był rezydencją królowych (m. in. Bony), więzieniem stanu, siedzibą skarbca koronnego, mieszkaniem starostów chęcińskich. Odbudowana wieża jest udostępniana turystom jako punkt widokowy. Roztacza się stąd niepowtarzalny widok na całą okolicę. Jak mówią okoliczni mieszkańcy o północy na murach zamku pojawia się "Biała Dama" - postać królowej Bony, która przechadza się z pochodnią. Na zamku organizowane są turnieje rycerskie, pikniki i inne imprezy.

Muzeum Wsi Kieleckiej - Skansen w Tokarni. (około 40 km)

W Tokarni znajduje się Park Etnograficzny, gdzie można przenieść się w dawne czasy i poczuć klimat minionych dni. W skansenie znajduje się okołó 30 starych wiejskich budynków mieszkalnych i gospodarczych, drewniany kościół, drewniany dwór, wiatrak, a także ekspozycje obrazów i rzeźb. Domy i inne budynki rozmieszczone są na pagórkowatym terenie i skupione na wzór dawnych wiosek. We wnętrzach można podziwiać oryginalne meble i całe wyposażenie domostw. Skansen w Tokarni jest "perłą" województwa świętokrzyskiego.

Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.(około 45km)


Henryk Sienkiewicz z Oblęgorkiem związany jest od 1900 roku, kiedy to z okazji 25 lecia pracy literackiej otrzymał w darze od społeczeństwa, majątek ziemski i stylowy pałac.Dworek stanowił dla pisarza letnią rezydencję. Od 1958 roku w pałacyku mieści się muzeum, oddające wiernie wygląd wnętrza z czasów, gdy przebywał tu i tworzył Henryk Sienkiewicz. Obejrzeć tu można wystawę biograficzno - literacką. W dworku odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Jaskinia "Raj" (około 40 km)

Jaskinia "Raj" została uznana za najpiękniejszą jaskinię Polski. Słynie głównie z bogatej szaty naciekowej, posiada system korytarzy o długości 240 m, do zwiedzania udostępnione jest 180m. wg archeologów pierwszy człowiek zamieszkiwał w niej już 50tys. lat temu, o czym świadczą liczne znaleziska. Natura przyozdobiła jaskinię cudownymi stalagtytami, stalagmitami oraz kulistymi naciekami, zwanymi perłami jaskiniowymi. Swym pieknem Jaskinia "Raj" urzeka corocznie tysiące turystów z całego świata.

Nowa Słupia - "Dymarki Świętokrzyskie" (około 50 km)

"Dymarki Świętokrzyskie" ogólnopolska renomowana impreza, organizowana od 1967 roku w Nowej Słupi, odwiedzana w ciągu jej dwóch dni trwania przez około 20 tys. turystów z kraju i zagranicy. Impreza stanowi jedną z wizytówek regionu oraz województwa świętokrzyskiego. Dymarki są ściśle związane z datowanym na czasy starożytne rozwojem w regionie świetokrzyskim przemysłu górniczego i hutniczego. Podczas festynu można zapoznać się z dawnymi metodami wytopu żelaza oraz zobaczyć tradycje dawnych mieszkańców Gór Świętokrzyskich. Na "Dymarkach" odbywają się również liczne koncerty estradowe oraz kiermasze wyrobów ludowych.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa (około 35 km)

Przez wieki maleńka wieś Chałupki w gminie Morawica zaopatrywała w gliniane wyroby-naczynia i garnki-rozległe okolice. Działo się tak od czasów prehistorycznych, aż po koniec XX wieku. W miejscowości tej od 1998 roku działa Ośrodek Tradycji Garncarstwa funkcjonujący w zachowanym warsztacie jednego z miejscowych garncarzy, którego syn jest opiekunem i przewodnikiem po ośrodku. Warsztat posiada autentyczne wyposażenie do szykowania, mieszania gliny, toczenia naczyń na kole, suszenia, szkliwienia oraz zdobienia. W centralnym miejscu stoi stary dwukomorowy piec- przygotowany do wypału. Zwiedzając ośrodek i wystawę zobaczyć można eksponaty wykonywane jeszcze przez dawnych miejscowych mistrzów. Prowadzona jest tu szkółka garncarstwa i warsztaty.

W informacjach wykorzystano materiały informacyjne z portali regionalnych województwa świetokrzyskiego oraz wydawnictwa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego "Największe atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego".

 


Polecamy film o atrakcjach naszego regionu:

Źródło: http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/nie-ma-jak-polska/wideo/odc-16-swietokrzyskie/8821132Atrakcji turystyczne Województwa Świętokrzyskiego:


1. Klasztor Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu www.swietykrzyz.pl

2. Muzeum Narodowe w Kielcach www.mnki.pl

3. Park Etnograficzny w Tokarni www.mwk.com.pl

4. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie” www.expres-ponidzie.k-ow.net/

5. Pałac Wielopolskich w Chrobrzu www.palac.chroberz.pl

6. Eurpejskie Centrum Bajki w Pacanowie www.stolica-bajek.pl

7. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach www.mnki.pl

8. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach www.muzeumzabawek.eu

9. Pocysterski zespół klasztorny w Koprzywnicy www.kuprzyszlosci.pl

10. Trasa Podziemna w Sandomierzu www.pttk-sandomierz.pl

11. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie www.swkatarzyna-muzeum.pl

12. Jaskinia Raj www.jaskiniaraj.pl

13. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie www.muzeum.jedrzejow.pl

14. Szydłów www.szydlow.pl

15. Wiślica www.muzeum.wislica.pl

 http://swietokrzyskie.travel/spacery/161.html